utca_panorama.png
A támogatás összege: 9 990 138 Ft. A projekt megvalósítási helyszínei a gyódi 034, 1001/53, 037-es hrsz-ek.

I. A megvalósított tevékenységek ismertetése:

A fejlesztés egyik célja külterületen elhelyezkedő zártkertek, kiskertek megközelítését szolgáló, külterületi kapcsolódó út, valamint az útszakaszhoz tartozó, csapadékvíz elvezetését biztosító nyílt árok karbantartása volt, amely természetbe illő, környezetbarát, helyi alapanyagok felhasználásával történt.
 
A fejlesztés tárgya a 034, valamint a 1001/53 hrsz-ú utak, amelyek a településen átmenő országos négyszámjegyű közútról ágazik el. A két út egy külterületi gazdasági övezet része, a szőlőhegyen. A tervezett beavatkozás a meglévő két út jókarba helyezése volt. Ennek érdekében az alábbi munkák végeztük el.
 
Meglévő felület érdesítése, kiegyenlítése, a szüksége helyi hibákat kitakarítva, feltölteni jól tömöríthető zúzottkővel, betonőrleménnyel vagy mart aszfalttal. A kiegyenlítés után a teljes felületre egységesen egy réteg útalap minőségű zúzottkövet kellett teríteni, finiserrel beépítve. Az út kétoldalára földpadka épült, helyi földanyagból 0,5 m szélességben. A közúton a meglévő kétirányú forgalmi rend fenntartható volt, kitérő építése a rövid és belátható útszakasz miatt nem volt szükséges. 
 
Vízelvezetés:
A terület és a felületek vízelvezetését, a meglévő lejtés viszonyok megtartásával kellett kialakítani. Az út mellett a baloldalon egyoldali esésű szakaszon, a meglévő földárok
tisztítását is el kellett végezni, mely a részben betöltött és/vagy beiszapolódott árok visszaépítést jelentette. A telekhatár felé eső burkolat szakaszokat az árok felé a kivezetés a mélyponton történt. A padkán kívül, 20/40 cm méretű vízelvezető földárkot kellett kiépíteni a vizek szabad levezetése érdekében. Befogadó a Gyódi árok.
 
A másik célkitűzésünk vadkerítés építése volt.
Vállaltuk a Mecsekalja Vadásztársasággal való együttműködést, továbbá tervezéskor figyelembe vettük a vad által használt nyomsávokat. Eredményként természetes, környezetbarát anyagok felhasználásával tájba illesztett vadkerítés épült.

II. Eredmények

A fejlesztés megvalósulása eredményeként közvetlenül 32, közvetve további 26 ingatlan megközelíthetősége javult, a termelési feltételek könnyebbedtek.
 
A végrehajtott infrastrukturális fejlesztések hatására többen gazdálkodnak a zártkerti területeken, várható a tevékenységek további bővülése, mert a napi kijárás feltételeinek megteremtése növeli a gazdálkodási kedvet. Van érdeklődés kisszámos állat tartása iránt is, több méhész is működik a területen, a bővülő termelés a település ellátását javíthatja. A 037-es hrsz-ú ingatlanon épített vadkerítés megóvja a fiatal szőlőhajtásokat és facsemetéket a téli rágási károk jelentős részétől. 

III. Fenntartás

Az alább részletezetten a fenntartás költségigénye nem jelentős. A szükséges források a település éves költségvetésében rendelkezésre állnak. A célok megvalósításának jelentős akadályozó tényezője nincs. A fejlesztés fenntartását részben a pályázó önkormányzat intézményrendszerével, részben önkéntes tevékenységgel biztosítható. Gyód Község Önkormányzata jelentős zöldfelületet (mintegy 11,6 ha) tart karban, ehhez járul a fejlesztéssel létrejövő, 1625 m2 gondozandó terület. Az út jókarban tartása, téli síkosságmentesítése a társulásban üzemeltetett erőgéppel biztosítható.